Powłoki ceramiczne

Powłoka ceramiczna, powłoka kwarcowa

Ceramika, kwarc, teflon? Co to jest? Są to powłoki samochodowe, które dają najwyższy poziom zabezpieczenia (oprócz PPF) całego pojazdu. Całego? Tak, ponieważ renomowani producenci powłok posiadają odmiany do każdej powierzchni i każdego tworzywa. My po tylu latach na rynku przetestowaliśmy już wszystkie rodzaje tych powłok. Na chwile obecną pracujemy na powłokach marki UltraCoat, ale nie zamykamy się na inne (dobre) marki i możemy zastosować każdą dowolną powłokę. Obecnie do wyboru są dwu i pięcio letnie opcje. W naszym wypadku 2letnia nazywa się „One” natomiast 5letnia to „Premium Bond”. Każdy z tych środków ZAWSZE idzie w parze z drugą warstwą (hydrofobową) HydroHD. Powłoki ceramiczne są to powłoki 9H, które są twardsze od lakieru bezbarwnego. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy lakiery bezbarwne są na bazie wody. Obecne przepisy ekologiczne zmuszają producentów do takich metod, a obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że lakiery są dużo cieńsze od dawnych lakierów. Przykładowo Bmw 5, e39 (1996-2003) miało lakier na poziomie 160µ (podkład, baza, bezbarwny), a obecne auta te same 3 warstwy (czasem nawet 4-5warstw) mają 70-80µ !! pamiętając przy tym, że 1000µ = 1mm.

Przygotowanie auta do ceramiki

W przypadku aut nowych sprawa jest o tyle prosta, że wystarczy wykonać mycie detailingowe, glinkowanie oraz finish’owe polerowanie lakieru, odtłuścić lakier i z zachowaniem odstępów czasowych można nakładać powłokę. Warto także pamiętać, że nawet nowe auto prosto z salonu, może mieć pewne defekty i należy je najpierw usunąć. Jeśli chodzi natomiast o auta używane jest dużo więcej pracy, ponieważ lakier musi być w idealnym stanie. Usunięcie rys po nałożeniu ceramiki będzie wymagało użycia papierów ściernych, ponieważ powłoki 9H jak już wspominałem są twardsze od lakieru bezbarwnego i nie będzie się dało tak po prostu ich potem usunąć.

Aplikacja powłok ceramicznych

Ceramikę nanosimy na dedykowany aplikator i wcieramy mocno w powierzchnię. Lewo-prawo oraz przód-tył. Odczekujemy ok 45sek-1min, aż pojawi się „tęcza” i docieramy. Pierwszą szmatką przód-tył, a drugą dopolerowujemy ruchami kulistymi. Zarówno w przypadku One jak i Bond stosujemy jedną warstwę (2-4µ), ale nie ma żadnych przeciwskazań, aby nałożyć dwie warstwy. Stworzy nam to szorstką warstwę, która idealnie zwiąże powłokę hydrofobową. Po zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych (4-24h) zaczynamy aplikację powłoki HydroHD. Wcieramy ją tak długo, aż zniknie uczucie szorstkości, następnie dopolerowujemy. Niektórzy producenci wymagają utwardzania nie tylko czasem, ale również specjalnym promiennikiem, który daje odpowiednią temperaturę. Po całkowitym utwardzeniu aplikator nie powinien dać się zgiąć przy 2 warstwach, a przy jednej powinien być szorstki

Jak dbać o auto z powłoką ceramiczną?

W zasadzie nie różni się to od dbania o auto bez żadnej powłoki, lecz nie każdy wie jak to powinno przebiegać. Oczywiście NIE WOLNO jeździć na myjnie bezdotykowe. Nie zalecam także jazdy na kiepskiej jakości myjnie ręczne i bezdotykowe. Czym są kiepskie myjnie ręczne? To takie w których myje się auta gąbkami, ruchami kulistymi i „100” aut dziennie jednym zestawem. Słabe myjnie bezdotykowe to takie, które stosują mikroproszek, lub pianę/szampon 12PH. Tak agresywną chemię stosuje się do ciężarówek oraz pojazdów „ciężkich”. Tam najważniejsze jest domycie pojazdu z największego brudu, a nie dbanie o lakier. Różnica w niedbaniu o auto z powłoką nad autem bez jest taka, że 9H wiele wybacza, ponieważ nawet jeśli powstaną rysy jest mała szansa, że będą one na powłoce One/Bond, ponieważ zazwyczaj powstają na powłoce HydroHD, która po utwardzeniu może przyjąć na siebie większość z nich. Każdy producent ma swoje wymagania co do gwarancji. W przypadku UltraCoat wymagana jest aplikacja miękkiej powłoki sCoat, która spowalnia proces utleniania się. Można oczywiście jej nie nakładać przed 1-1.5roku, ponieważ cały czas będzie hydrofobowość, ale co dalej? Właśnie dlatego nie należy z tym dyskutować. Na naszym kanale na YouTube jest wiele realizacji „po” czasie oraz „w trakcie” trwania gwarancji. Filmy bardzo dobrze pokazują efekty naszej pracy, zdjęcia 50/50 oraz „przed-po” znajdują się na naszym Facebook’u, a gotowe realizacje na Instagramie.

Koszty?

Powłoka ceramiczna jest droższą usługą niż woskowanie, ale też tańszą niż folia PPF. UltraCoat One (2lata zabezpieczenia), to koszt 1500zł netto, natomiast UltraCoat Premium Bond (5lat zabezpieczenia) ,to koszt 2000zł netto. Dodatki (szyby, koła, lampy) to koszt 400zł netto. W pakiet szyb wchodzą również słupki. Szyby zabezpieczamy UltraCoat Umbrella. W przypadku „piano black” najpierw je polerujemy. Pakiet koła, to demontaż, mycie, powłoka UltraCoat Metal Guard i montaż. Lampy zabezpiecza się tym samym co lakier. Aplikacja UltraCoat sCoat to 150zł netto (3-6 miesięcy), a każde mycie ręczne to 50zł netto (dla naszych