SSR

Usuwanie rys SSR

Czym tak naprawdę jest technologia SSR? Co znaczy ten skrót? W czym jest lepsza od lakierowania? Jakie są jej wady? Jaka jest grubość lakieru po takiej naprawie? Czy jest lepsza od lakierowania? Czy można stosować ją na każdym lakierze? Na te i inne pytania postaram się jak najlepiej odpowiedzieć. Ale zacznijmy od początku.

Czym jest teschnologia SSR?

Jest to hit na polskim rynku od kilku lat. Skrót ten pochodzi z angielskiego Spreyless Scratch Repair czyli naprawa bez konieczności lakierowania. Polega ona na usunięciu głębokich rys, nawet do podkładu/gołej blachy bez konieczności lakierowania całego elementu.

Wady i zalety technologii SSR.

Największymi zaletami tej metody napraw powłoki lakierniczej jest czas realizacji i koszt, a także brak dodatkowej grubości lakieru podczas pomiaru miernikiem lakieru. Jedyną tak naprawdę wadą tej metody jest jej niedoskonałość. Pod odpowiednim kątem i odpowiednio mocnym światłem delikatnie widać ślad naprawy (z drugiej strony patrząc na jakość prac obecnych lakierników to nie wiadomo co gorsze) haha. Tu w zasadzie wady się kończą. Czas. Czemu jest zaletą? Ponieważ naprawa lakiernicza to minimum 2-3dni, ale każdy wie, że podkład powinien się ułożyć. Tym samym taka profesjonalna naprawa powinna trwać ok 2-3tygodni. SSR pozwala naprawić uszkodzenie już w kilkanaście minut. Czasem niestety wymagane jest kilka spotkań. Koszty? Naprawa jednego uszkodzenia na jednym elemencie to 50-400zł. Przy obecnych cenach za usługi lakiernicze jest to spora oszczędność. Wspominałem też o grubości powłoki lakierniczej. Realia są takie, że obecnie lakiernikom nie chce się robić zgodnie ze sztuką i robią „na szybko”, tym samym matują tylko dany element, potem baza i bezbarwny. W rzeczywistości podwaja to grubość lakieru co budzi podejrzenia przy ewentualnej sprzedaży auta. SSR pozwala na naprawę bez zwiększania ilości mikronów. Jak to możliwe? Odpowiedź znajdziecie w kolejnym punkcie.

Przebieg usługi SSR

Aby naprawa została wykonana poprawnie należy najpierw delikatnie zmatowić krawędzie rysy. Następnie należy odtłuścić BARDZO dokładnie miejsca aplikacji specjalnego lakieru. Kiedy lakier zaschnie, używamy futra ze specjalnych aktywatorem, który pod wpływem odpowiedniej temperatury zaczyna rozpuszczać lakier bezbarwny wzdłuż rysy, zalewając ją tym lakierem co tworzy trwałą naprawę. Czemu nie przybywa mikronów? Ponieważ farba aplikowana jest tylko w rysę, tym samym uzupełniamy coś czego de facto, już nie ma.

Do jakiego lakieru stosować SSR?

KAŻDEGO! Od lakieru akrylowego, przez metaliczny, aż po wielowarstwowe lakiery perłowe. Paleta kolorów SSR jest tak samo bogata jak paleta zwykłych lakierów samochodowych. Ze względu na „punktowość” tej naprawy najcięższym kolorem w naprawie jest srebrny metalik, ponieważ bardzo trudno, wręcz nierealne jest tak samo rozłożyć drobinki metalicznego lakieru jak podczas lakierowania.

Koszty?

Każda naprawa jest wyliczana indywidualnie, ponieważ każde uszkodzenie jest inne. Ogólnie można przyjąć koszt 50-400 zł netto za 1 rysę na jednym elemencie. Jeśli rysa jest przez cały bok auta, aż do podkładu, naprawa może wynieść nawet 200-2000zł netto. Jest to dużo, ale warto. Przy takiej naprawie u lakiernika mamy gwarancję problemu przy sprzedaży, ponieważ każdy kupujący będzie podejrzewał poważne uszkodzenia auta w związku z malowaniem całego boku. 

PRZED I po