Renowacja skórKto nie chciałby mieć w używanym aucie tapicerki skórzanej, która wygląda jak nowa? Zatem czemu nie sprawić sobie tej przyjemności? Renowacja tapicerki skórzanej ZAWSZE będzie tańsza od obszycia przez tapicera na nowo. Co ciekawe, dbając o taką tapicerkę zgodnie z naszymi wytycznymi taka naprawa jest trwała praktycznie jak po obszyciu na nowo. Zatem jak to się robi? Ile to kosztuje? Jak dbać o skórę po renowacji? Kiedy warto się tym zainteresować? Jak wygląda trwałość takiej naprawy? Mam nadzieję, że uda mi się tutaj w tych kilku słowach odpowiedzieć na wszystkie te pytania możliwie najdokładniej.

Kiedy warto to zrobić?

Jednym z naszych motto jest „lepiej zapobiegać niż reanimować”. Jak to się ma do tapicerki skórzanej? Chodzi głównie o to, aby nie czekać aż skóra popęka, czy się przetrze. Czemu się tak dzieje? Ponieważ skóra w skali roku jest silnie narażona wahaniami temperatur. Latem jej temperatura może dochodzić do 70 stopni Celsjusza, a zimą jest narażona na zamarzanie. Dlatego kluczowe jest jej nawilżanie, o czym użytkownicy skórzanych tapicerek często zapominają. Nawilżanie to najprostszy sposób, aby uniknąć/spowolnić proces niszczenia. Kiedy niestety już dojdzie do uszkodzenia wtedy z pomocą przychodzimy my i przeprowadzamy skuteczną renowację skór. Zaczynając od delikatnych uszkodzeń jak przetarcie, aż po rozdarcia. Zarówno te pierwsze jak i drugie jesteśmy w stanie bez problemu naprawić, aby wyglądały jak nowe. Jeśli jednak uszkodzenie jest na szwie, wtedy niestety potrzebna jest już ingerencja tapicera i maszyny do szycia.

Przebieg procesu naprawczego.

Kiedy skóra wymaga naprawy najpierw należy ją dokładnie umyć i odtłuścić. Kolejnym etapem jest zmatowienie skóry i usunięcie starej farby, która może doprowadzić do odpadnięcia nowej. Następnie nanosimy specjalny środek wiążący, który „sklei” nam nową farbę z tapicerką. Nie zalecamy całkowitej zmiany koloru tapicerki, a szczególnie drastycznej zmiany koloru jak z czarnej na białą, czy z brązowej na zieloną. Bądź co bądź jest to farba, która z czasem może się wycierać. Od naszych klientów wiemy, że nasze naprawy wytrzymują u nich już nawet kilka lat, bez potrzeby popraw. Kiedy mamy już przygotowane elementy do malowania należy dopasować kolor. Zawsze wybieramy możliwie najbardziej oryginalny kolor. Gdzie takiego szukać? W miejscach niedostępnych dla brudu czy słońca, które może mieć wpływ na barwę z wiekiem. Sprawa wygląda inaczej w przypadku punktowej naprawy. Wtedy kolor dobieramy możliwe jak najbliżej uszkodzenia, aby nie było widać miejsca naprawy. W podstawowej bazie kolorów jest ok 2000 odcieni. Na rynku skór jest ich ponad 10 000. Nasi specjaliści są w stanie dobrać każdy z nich. Na koniec zostaje wykończenie lakierem bezbarwnym. Do aut starszych zaleca się błyszczący lakier bezbarwny, a do nowych matowy/satynowy.

Jak dbać o skórę po renowacji?

Producent farb zaleca nie moczyć ani nie impregnować farb przez 7-10dni od naprawy. Po tym czasie należy regularnie minimum raz na 2 tygodnie wcierać dedykowane mleczko od producenta. Nie zaleca się także trzymania ostrych i wystających elementów w tylnych kieszeniach spodni, jak klucze czy ćwieki, ponieważ podczas wsiadania/wysiadania, mogą porysować skórę.

Koszty?

Renowacja jednego elementu zaczyna się od 100zł netto w przypadku czarnego koloru. Cały fotel to koszt od 400 zł netto, a całego wnętrza to 1500-2000 zł netto. W przypadku potrzeby dorobienia koloru należy doliczyć 100-200zł netto w zależności od poziomu skomplikowania koloru i ilości jaka jest potrzebna na proces renowacji. Jest to nieporównywalnie niższy koszt do ponownego obszywania, który może wynieść nawet 5-6tys zł netto w przypadku całego wnętrza.